دوره 10، شماره 2 - ( 1399 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 152-137 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه معماری، دانشکده عمران، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
2- گروه معماری، دانشکده عمران، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران ، paria.saadatjoo@tabrizu.ac.ir
چکیده:   (5435 مشاهده)
اهداف: حیاط مرکزی می‌تواند نقش مهمی در کاهش میزان مصرف انرژی، افزایش سایه‌اندازی، تقویت جریان عبوری و ایجاد سرمایش تبخیری در ساختمان‌های بادآهنگ داشته باشد. این مقاله در پی آن است تا به بررسی نقش تناسبات حیاط مرکزی در میزان سایه‌اندازی، انرژی تابشی دریافتی، میزان بار سرمایشی و پتانسیل تهویه طبیعی بپردازد.
روش‌ها: روش تحقیق در این پژوهش از نوع توصیفی- تحلیلی است که در آن از نرم‌افزارهای دیزاین بیلدر ۶.۱.۲.۰۰۹، گروه دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و اکوتکت ۲۰۱۱ به ترتیب برای بررسی تاثیر تغییر عرض حیاط مرکزی بر الگوی جریان باد، الگوی سایه‌اندازی و میزان انرژی تابشی دریافتی و محاسبه بار سرمایشی معماری بادآهنگ استفاده شد.
یافته‌ها: در مقایسه ساختمان‌های چهارگانه Uشکل دارای حیاط مرکزی با نسبت حجم به سطح ثابت، مدل مربوط به ساختمان با عرض حیاط ۴متر به‌عنوان بهترین گزینه مطرح است. تغییر عرض حیاط از ۴ تا ۱۰متر، منجر به افزایش ۱۳درصدی بار سرمایشی و کاهش ۱۰درصدی سطوح تحت سایه می‌شود. در حالی که افزایش عرض حیاط از ۴ به ۶متر منجر به کاهش سرعت به میزان ۱۸.۷۵% و تغییر عرض از ۶ تا ۱۰متر همراه با رشد ۶درصدی سرعت جریان است.
نتیجه‌گیری: افزایش عرض حیاط مرکزی پتانسیل سرمایش ایستای ساختمان را تضعیف می‌کند. تعبیه حیاط مرکزی به‌منظور ارتقای کارآیی سرمایشی ساختمان زمانی موثر است که حیاط‌ها از تناسبات طولی کشیده شمالی- جنوبی با تناسبات ۱:۲.۵ برخوردار باشند.
متن کامل [PDF 2104 kb]   (2142 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: معماری کارا
دریافت: 1398/11/23 | پذیرش: 1398/12/24 | انتشار: 1399/6/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.