دوره 10، شماره 2 - ( 1399 )                   جلد 10 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

BOLOUHARI S, BARBERA L V, ETESSAM I. Learning traditional architecture for future energy-efficient architecture in the country.. BSNT. 2020; 10 (2)
URL: http://journals.modares.ac.ir/article-2-39832-fa.html
بلوهری ساقی، باربرا لوچو ولریو، اعتصام ایرج. آموزه هایی از معماری سنتی برای آینده معماری انرژی کارا در کشور. نقش جهان - مطالعات نظری و فناوری های نوین معماری و شهرسازی. 1399; 10 (2)

URL: http://journals.modares.ac.ir/article-2-39832-fa.html


1- ندارم ، saghi.bolouhari@gmail.com
2- استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه لا ساپینزا در رم، ایتالیا
3- استاد دانشگاه آزاد اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
چکیده:   (432 مشاهده)
اهداف:حفظ منابع انرژی جهت نسل های آینده ـ ایجاد فرهنگ مناسب مصرف و توزیع عادلانه انرژی ـ مدیریت تولید، انتقال و توزیع و صرفه جویی در هزینه ها ـ کاهش آلاینده های زیست محیطی ـ افزایش ثروت ملی در نتیجه کاهش یارانه های مستقیم سوخت. 
روش ها: این پژوهش بر مبنای روش تحقیق کاربردیاستوداده های جمع آوری شده در طول سفر پژوهشی به شهر تاریخی یزد در اردیبهشت ۱۳۹۵ می باشد. این داده ها شامل مشاهدات عینی، تحقیق در کتابخانه های محلی و مصاحبه با دانشگاهیان محلی و گفتگو با اساتید مربوطه، برای بررسی چگونگی بهینه سازی مصرف انرژی در مسکن و چگونگی تامین آسایش و رضایت مندی ساکنان از طریق معماری پایدار. با توجه به تحلیل شرایط شهر یزد تعداد سه نمونه انتخای شدند: خانه رسولیان، خانه لاری ها، خانه گلشن.  موارد مطالعاتی با استفاده از فن آوری های نوین و با بهره گیری از  روش توصیفی تدوین شده است.
یافته ها:  مهمترین آموزه های قابل یادگیری از معماری سنتی یزد عبارتند از اصول: جهت گیری، بافت متراکم، معابر ارگانیک و سر پوشیده، بادگیر، قنات، فرم بنا، فرو رفتن در دل خاک، درونگرایی، حیاط مرکزی و ... 
نتیجه گیری:  بر اساس پژوهش انجام شده می توان به صراحت تأکید کرد که معماری سنتی یکی از آثار ارزشمند و بسیار فاخر در توجه به ارزشهای اقلیمی در طراحی ساختمان است، از این رو شامل آموزه هایی است که می توانند در معماری معاصر بکار گرفته شوند.
متن کامل [PDF 526 kb]   (54 دریافت)    

دریافت: 1398/10/21 | پذیرش: 1398/12/18 | انتشار: 1399/3/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول