دوره 11، شماره 2 - ( 1400 )                   جلد 11 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Soroush H, Afghani Khoraskani R, Hafezi M R, Aliakbarlou H. Application of Topology Optimization Method to Achieve Form in Architectural Design. Naqshejahan. 2021; 11 (2)
URL: http://bsnt.modares.ac.ir/article-2-40075-fa.html
سروش حمیده، افغانی خراسکانی رهام، خافظی محمدرضا، علی اکبر لو حمید. استفاده از بهینه سازی توپولوژی جهت دستیابی به فرم در طراحی معماری. نقش جهان - مطالعات نظری و فناوری های نوین معماری و شهرسازی. 1400; 11 (2)

URL: http://bsnt.modares.ac.ir/article-2-40075-fa.html


1- دانشگاه شهید بهشتی
2- استادیاردانشگاه شهید بهشتی ، roham.afghani@polimi.it
3- دانشیاردانشگاه شهید بهشتی
4- دانشگاه صنعتی شریف
چکیده:   (1758 مشاهده)
اهداف: یکی از راه‌حل‌هایی که در دهه اخیر جهت برقراری ارتباطی مؤثر میان معماری و مهندسی سازه پیشنهاد شده است، طراحی هم‌زمان سازه و معماری بوسیله بهینه‌سازی توپولوژی است. بهینه‌سازی توپولوژی یکی از انواع بهینه‌سازی سازه‌ای است که به دلیل تأثیر مستقیم بر فرم در حوزه معماری ظهور نموده است. هدف از این پژوهش آشنایی طراحان با پتانسیل‌های این روش و بکارگیری آن در طراحی معماری است.

روش­ ها: ابتدا به تشریح مفاهیم نظری بهینه‌سازی توپولوژی  و مدلسازی عددی اجزای محدود پرداخته، سپس کاربردهای استفاده از بهینه‌سازی توپولوژی در معماری با ذکر مصادیق متنوع مورد بررسی قرار گرفته و فرایند بکارگیری این روش در طراحی معماری با استفاده از الگوریتم‌های معرفی‌ شده و نرم‌افزارهای موجود توضیح داده شده است.

یافته ­ها: در طراحی با استفاده از بهینه­سازی توپولوژی عموما تاثیر تصمیمات آغازین بر فرم­های حاصله از ابتدا مشخص نیست، به همین جهت تهیه دیاگرام­های فرم­­شناسی برای حالات مختلف باعث می­شود که طراح بتواند از تسلط بیشتری برفرم­های حاصل از روش بهینه­سازی توپولوژی برخوردار باشد. تهیه و استفاده از جداول فرم­شناسی، که نشان دهنده تاثیر نوع و محل شرایط تکیه گاهی و دیگر عوامل موثر بر طراحی پل های با دهانه های متوسط و بلند با شرایط مشابه هستند، راه حلی جهت شفاف­تر نمودن فرآیند طراحی معماری با استفاده از بهینه­سازی توپولوژی فراهم خواهد آورد.

نتیجه ­گیری: در این تحقیق چهارچوبی مشخص از روند فرم­یابی برای معماران ، اطلاعات مورد­نیاز جهت بهره­گیری از بهینه­سازی توپولوژی در طراحی‌ و چگونگی طراحی یک پل عابرپیاده شهری با استفاده از این روش توضیح داده شده است.
متن کامل [PDF 1428 kb]   (323 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی کيفی | موضوع مقاله: تکنولوژی های نوین در مهندسی منظر
دریافت: 1398/11/2 | پذیرش: 1398/12/28 | انتشار: 1399/10/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول