دوره 10، شماره 4 - ( 1399 )                   جلد 10 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khaksar N, Salehinia M, Mirhosseini S M. Recognizing the Factors of Creating Light Hierarchy in the Iranian-Islamic Architecture. BSNT. 2020; 10 (4)
URL: http://bsnt.modares.ac.ir/article-2-42455-fa.html
خاکسار ندا، صالحی نیا مجید، میرحسینی سیدمجتبی. بازشناسی عوامل سازنده سلسله مراتب نوری در فضای معماری ایرانی-اسلامی. نقش جهان - مطالعات نظری و فناوری های نوین معماری و شهرسازی. 1399; 10 (4)

URL: http://bsnt.modares.ac.ir/article-2-42455-fa.html


1- گروه معماری، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر اصفهان، اصفهان، ایران ، khaksarneda@gmail.com
2- گروه معماری، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه هنر اصفهان، اصفهان، ایران
3- گروه معماری، دانشکده هنر و معماری، واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد، ایران
چکیده:   (981 مشاهده)
اهداف: سلسله­مراتب نوری موضوعی فرعی اما بسیار تاثیرگذار در ادراک فضا و خلق تجربه­ای ناب در معماری می­باشد. سلسله­مراتب نوری به درجه­بندی نور در فضای معماری اشاره دارد؛ درجه­بندی نور، اولویت­های محتویات فضا را مشخص و رتبه­بندی می­کند و بدینگونه چشم مخاطب را در فضا هدایت می­نماید. این موضوع در معماری ایرانی- اسلامی نیز بسیار اهمیت داشته و در ساخت بناها به شیوه­های گوناگون از این عامل برای ایجاد فضای خوشایند بهره گرفته می­شده است.
روش­ها: جهت شناسایی عواملی که به ایجاد سلسله­مراتب نوری کمک می­کردند، از متخصصین حوزه معماری ایرانی- اسلامی به روش دلفی نظرسنجی شد تا در درجه اول عوامل سازنده و سپس نقش آنها بطور دقیق به عنوان عامل بنیادی، اصلی یا مکمل شناسایی کنند. همچنین در انتها از متخصصین خواسته شد که نقش عوامل را در ایجاد سلسله­مراتب نوری با طیف لیکرت 5 درجه­ای رتبه­بندی نمایند و نتایج با آزمون ویلکاکسون تحلیل شدند.
یافته­ها: عوامل سازنده سلسله­مراتب نوری به سه دسته "عناصر نورگیر" (بازشو معمولی، بازشو مشبک)، "ارتباط با واسطه با فضای بیرون" و "تزئینات" قابل تقسیم هستند.
نتیجه­گیری: نتایج حاکی از این بود که متخصصین معتقد به تأثیر چشمگیر "بازشو معمولی" به عنوان "عامل بنیادین" در سلسله­مراتب نوری هستند. همچنین "بازشو مشبک" و "فضای معماری" به عنوان عوامل کنترلگر نور، هر دو به عنوان "عامل اصلی" و تزئینات به عنوان "عامل مکمل" جهت شناسایی عوامل موثر در سلسله­مراتب نوری قابل شناسایی هستند.
متن کامل [PDF 1171 kb]   (66 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: معماری اسلامی ایرانی پیشرو
دریافت: 1399/2/9 | پذیرش: 1399/3/7 | انتشار: 1399/10/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول