دوره 11، شماره 1 - ( 1400 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 82-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Torabifar S, Suzanchi K. The investigation, Classification, and Prioritization of Factors Affecting the Selection of Vertical Greenery Systems as Building Façade and Their Structural Components. Naqshejahan 2021; 11 (1) :64-82
URL: http://bsnt.modares.ac.ir/article-2-43708-fa.html
ترابی فر سمانه، سوزن‌چی کیانوش. بررسی، دسته بندی و اولویت بندی عوامل مؤثر بر انتخاب سیستم های سبز عمودی به عنوان نمای ساختمان و اجزاء ساختاری آن ها. نقش جهان - مطالعات نظری و فناوری های نوین معماری و شهرسازی. 1400; 11 (1) :64-82

URL: http://bsnt.modares.ac.ir/article-2-43708-fa.html


1- دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- استادیار معماری منظر، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، suzanchi@modares.ac.ir
چکیده:   (1724 مشاهده)
اهداف: به دلیل تراکم بالای ساختمانی و کمبود فضای باز کافی در شهرهای بزرگ و درحال رشد، امکان توسعه فضاهای سبز به عنوان عناصر کنترل­کننده آلودگی هوا و جزایر حرارتی در شهرها  کاهش یافته است. یکی از راه حل­های ممکن، استفاده از سطوح عمودی ساختمان­ها در سطح شهر برای توسعه فضای سبز عمودی است. انتخاب صحیح سیستم­های سبز عمودی با توجه به عوامل درونی و بیرونی مؤثر بر سیستم کلید موفقیت و توسعه آن­هاست. این انتخاب شامل انتخاب درست هریک از اجزاء چهارگانه سیستم از جمله گیاهان، بستر رشد، سیستم پشتیبان و سیستم آبیاری و زهکشی می­شود.
روش­ ها: در این پژوهش فاکتورهای مؤثر بر انتخاب سیستم­های سبز عمودی از طریق مشاهده میدانی و بررسی و تحلیل پژوهش­های پیشین جمع­آوری و تشریح گردید و براساس اثرگذاری بر هریک از اجزاء اصلی به چهار دسته کلی تقسیم شدند. سپس ازطریق طرح پرسشنامه از متخصصین، اولویت­بندی عوامل مؤثر بر انتخاب با استفاده از طیف 5 ارزشی لیکرت ارزیابی گردید. نتایج مستخرج از پرسشنامه توسط آزمون­های آماری کولموگراف-اسمیرنوف، آلفای کرونباخ، فریدمن و همبستگی اسپیرمن تحلیل و اولویت­بندی­های نهایی ارائه گردید.
یافته ­ها: نتایج این پژوهش نشان داد که عوامل بیرونی: "بودجه"، "نوع گیاهان انتخابی"، "نوع سیستم سبز عمودی" و "شرایط آب و هوایی (دما و رطوبت)" و عامل درونی "مشخصات سازه­ای و مصالح پوشش ساختمان" بیشترین اثر را بر انتخاب سیستم­های سبز عمودی داشته­اند.
نتیجه ­گیری: توجه به میزان اهمیت هریک از این عوامل و اولویت­بندی انجام شده در این پژوهش می­تواند به تصمیم­گیری سازمان یافته و انتخاب بهینه و مناسب سیستم­های سبز عمودی کمک نماید.
متن کامل [PDF 1479 kb]   (1441 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: تکنولوژی های نوین در مهندسی منظر
دریافت: 1399/3/27 | پذیرش: 1399/9/3 | انتشار: 1400/1/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.